چند نکته کلیدی برای انتخاب اجاق گاز آشپزخانه

چند نکته کلیدی برای انتخاب اجاق گاز آشپزخانه

هیچ آشپزخانه‌ای بدون اجاق نیست چرا که وسیله‌ای کلیدی است و خیلی به آن نیازمندیم. ببینید چه نوع اجاقی مناسب شماست. گازی یا برقی، اجاق بزرگ قدیمی یا اجاق تعبیه شده در کابینت با شعله مجزا؟ انتخاب شما به بودجه، فضا و نیز نظر شخصی‌تان بستگی دارد. ولی می‌توانید از مجله‌های مربوطه هم کمک بگیرید تا در جریان جدیدترین مدل‌ها باشید.

اجاق گاز استاندارد و مجزا

ارزان‌ترین گزینه در میان این‌ها اجاق گاز ساده تک فر با یک شعله مرکزی است. نوع استاندارد آن 60 سانتی‌متر است اما انواع جدیدتر آن هم اکنون در بازار موجود است. قبل از خرید دقت کنید که اندازه آن منطبق با نیاز شما باشد (و ظرفیت داخلی آن به ابعاد آن بخورد) یادتان باشد که فرهایی که قابیت شست‌وشوی خودکار را دارند از فضای کمتری برخوردارند. تا جایی که ممکن است فری را بخرید که درهای شیشه‌ای داشته باشد چرا که تمیز کردن آن آسان است و امکان کنترل در حین پخت غذا را هم به شما می‌دهد.

آگا و رایبورن

این اجاق لعابی و بسیار سنگین است و در آشپزخانه‌های روستایی استفاده می‌شود. برای استقرار هم نیاز به کف‌پوشی محکم دارد. این اجاق‌ها با گاز و نفت و برق یا سوخت جامد کار می‌کنند و صفحات و فرهای آنها از حرارت همیشگی برخوردارند. به نظر طرفداران این نوع اجاق گاز، این‌ها بهتر از اجاق‌های امروزی کار می‌کنند. این نوع اجاق گازها ارزان نیستند، اما بسیار بادوام‌اند و احتمالاً خانه و آب را نیز گرم می‌کنند.

اجاق‌های خورا‌ک‌پزی فرانسوی

تجهیزات پخت‌وپز بسیاری دارند. مثلاً دو یا چند فر چند منظوره، پنج تا شش شعله‌ی گاز، کباب‌پز، ماهی تابه‌ی چدنی داخلی و در بعضی موارد کشوهای حرارتی، ماهی تابه‌یچینی و یا جوجه‌گردان، این اجاق گازها قابل نصب و سنگین‌اند و به کفی مقاوم نیاز دارند. اگر به آشپزی حرفه‌ای علاقه‌مندید، باید بدانید که آنها بسیار هزینه‌برند. اما شاید بتوانید با کمی چستجو مدل‌های ارزان‌تر و از نظر اندازه کوچک‌تر را پیدا کنید. این‌ها لوازم جانبی دیگری هم دارند؛ مثل میله‌های نگه‌دارنده برای ابزار آشپزخانه که چند لامپ نیز در آنها تعبیه شده است.

فر قابل نصب و شیر گاز جداگانه

امروزه، این مدل پرطرف‌دارترین طرح به شمار می‌رود و امکان ایجاد دو محیط مجزا برای آشپزی را فراهم می‌کند تا بتوانید فر را هر جا می‌خواهید قرار دهید (مثلاً در پایین یا بالا) از اجاق‌های عادی گران‌ترند، ولی استفاده از آنها راحت‌تر است.



حتما نگاهی به این مقالات بیندازید


محصولات مرتبط با مقاله


نظر

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.